Lingvo:

Estraro de PEA

Robert Kamiński

Agnieszka Mozer

Zofia Śmistek

Alina Mozer

Gizela Matray

Kamil Getka

Menuo

Subtenas nin

Nia fejsbuka paĝo

Facebook Pagelike Widget

Kontakto

Ĉefa Estraro de PEA

str. Gen. W. Andersa 37

apartamento 59a

00-159 Warszawa

tel.: +48 720 912 520

pea@esperanto.pl

www.esperanto.pl

Vikipedio

facebook

Arkivoj

(Polski) Organizujesz wydarzenie esperanckie? Prześlij nam informację o nim

Pola Esperantisto 1/2012

W numerze mi.in.: informacje nt. wydarzeń związanych ze 125-leciem esperanta; felieton historyczny dot. Warszawy w 2 połowie 19-ego wieku; reprint artykułu Ireny Szanser o latach spędzonych przez L.L. Zamenhofa w Warszawie i miejscach z nim związanych; co to są ZEO-j; informacje dot. Światowego Związku Esperanta i jego krajowej sekcji PZE; rozmowa z Głównym Delegatem UEA w Polsce; trzy Polki w Panteonie portalu edukado.net; nauka esperanta w Polsce; planowane wydarzenia esperanckie; światowy dzień radia; Literatura: w hołdzie J.Korczakowi – wiersz St. Ney w tłum. B. Sokalówny; konkurs czytelniczy E-Sumoo; opowiadanie W. Gomulickiego “Czego nie rozumieją jaskółki i motyle” w tłumaczeniu K. Beina.

 

Pola Esperantisto 2/2012

Z powodów technicznych (niezależnych od Redakcji) tj. konieczności zmiany drukarni oraz przeniesienia punktu dystrybucji Pola Esperantisto do Warszaway drugi numer pojawił się ze sporym opóźnieniem za co redakcja serdecznie przeprasza.

W numerze mi.in.: polskojęzyczne informacje dot. Światowego Związku Esperanta i jego krajowego związku PZE; wydarzenia związane ze 125-leciem Esperanta; Warszawa na przełomie 19-ego i 20-ego wieku; reprint z majowego numeru Esperanta 1917 w nawiązaniu do 95-ej rocznicy śmierci twórcy esperanta; Światowa akcja budowy nagrobka L.L. Zamenhofa na cmentarzu żydowskim w Warszawie; Wywiad z Marią Pokrzywnicką z Muzeum Etnograficznego w Toruniu – esperanto w mojej pracy zawodowej; Nowy sukces teatralny Jerzego Handzlika; esperanckie wydarzenia w mieście urodzin twórcy esperanta; Zsófia Patoki – kolejna wolontariuszka esperancka w Białymstoku; na esperanckich śladach Janusza Korczaka; Literatura: skecz “Król Bałtyk” A. Rudawcowa;  planowane i realizowane wydarzenia esperanckie; Obywatelska inicjatywa EEU dot. esperanckich słów hymnu EU;

 Pola Esperantisto 3/2012

W numerze m.in.: informacje nt. wydarzeń związanych ze 125-leciem esperanta; Odznaczenie państwowe dla polskiego esperantysty J. Golca; Warszawa – miejsce narodzin Esperanta – w odradzającej się Polsce; Tegoroczne rocznice związane z twórcą poezji esperanckiej, A. Grabowskim; aktualności dot. Światowego Związku Esperanta i jego krajowej sekcji PZE; rozm. z M. Kempistym, zwycięzcą konkursu na nazwę wypożyczalni rowerowych w Warszawie “Vetrurilo”; G. Szubryczyńska w rozmowie z K. Nemere-Czachowską opowiada o esperancie w swojej pracy zawodowej; ciekawe strony internetowe; esperantyści z Białegostoku z wizytą w Albanii; wspomnieniowo i współcześnie nt. dębu i kamienia pamiątkowego w Sopocie; wywiad z nieŭstannie aktywną  esperantystką z Gdańska, Z. Kamieniecką; Kraków i Bydgoszcz – zapraszają na naukę esperanta; przedstawiciele polskich esperantystów na Światowym Kongresie Esperantystów w Hanoi.

Pola Esperantisto 4/2012

W numerze m.in.: informacje i raporty (Nowy Sącz, Białystok, Olsztyn) dot. wydarzeń związanych ze 125-leciem esperanta; Zasłużony esperantysta, Edward Jaśkiewicz; rozm. z prof. Ilona Koutny prowadzącą Studia Interlingvistyczne na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Felieton historyczny – Warszawa podczas i po wojnie. Jubileuszowy Kongres Esperanta 1912 w Krakowie; Julius Glück i jego życie dla esperanta; Żegnamy zmarłe zasłużone polskie esperantystki, Jadwigę Gibczyńską i Zofię Banet-Fornal.

Pola Esperantisto 5/2012

W numerze m.in.: dalsze informacje i raporty (Warszawa, Bydgoszcz, Rotterdam) dot. wydarzeń związanych ze 125-leciem esperanta; Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wystawa i konferencja na ten temat w siedzibie Senatu PR. ZG PZE informuje o Nadzwyczajnym Zjeździe Delegatów, planowanym na 19.01.2013 w związku z rezygnacją wszystkich funkcyjnych członków Zarządu. Obszerniej piszemy o Arkonesie w 2012 odznaczonym Nagrodą A. Grabowskiego. Jego uczestnikiem był m.in. Ivan E. Colling z Brazylii, chociaż do Poznania przyjechał jako słuchacz Studiów Interlingwistycznych.

 

 

Pola Esperantisto 6/2012

W numerze m.in.: ostatnie informacje (Kłodzko/Wrocław, Warszawa, Bydgoszcz) dot. wydarzeń związanych ze 125-leciem esperanta, a także podsumowanie wielkiej akcji informacyjnej UEA e-125; Polskojęzyczne informacje dotyczą bieżących prac ZG PZE i Światowego Związku Esperantystów. Wywiad z kuratorem wystawy “Zamenhof w Warszawie”, M. Mórawiecką nawiązuje do wielotygodniowego wydarzenia w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Historii m.st. Warszawy. Esperantyści aktywnie działają nie tylko na rzecz esperanta, ale są również animatorami działań w swoich środowiskach.