Język:

Menu

Zarząd PZE

Robert Kamiński

Agnieszka Mozer

Zofia Śmistek

Alina Mozer

Marek Mazurkiewicz

Wspiera nasWspiera nas

Kontakt

Zarząd Główny PZE

ul. Gen. W. Andersa 37 lok. 59a

00-159 Warszawa

tel.: +48 720 912 520

pea@esperanto.pl

www.esperanto.pl

Vikipedio

facebook

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Archiwa

(esperanto) Aliĝu al la kongreso!

Zawiadomienie o Walnym Zebraniu PZE

Komunikat o WZ 25.06.2022 (PDF)
Komunikat o WZ 25.06.2022 (DOC)

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy.

Rozpoczynamy prace nad poprawą statutu naszej organizacji. Wszelkie informacje można znaleźć po kliknięciu strony PZE/PEA dostępnej w menu górnym i następnie po wejściu na  podstronę Poprawki do statutu/Statutaj korektaĵoj.

Zapraszamy do współpracy nie tylko członków naszej organizacji ale i osoby z zewnątrz. Niech nasz statut będzie rezultatem naszej mądrości zbiorowej.

Warszawa, 2022-02-28

Co to jest esperanto?

Esperanto jest językiem międzynarodowym, który stworzył  lekarz Ludwik Zamenhof. Nazwa „Esperanto” pochodzi od pseudonimu, pod którym Zamenhof opublikował swoją „Unua Libro” („Pierwsza Książka”) w roku 1887. W tej książce, twórca przedstawił bazę języka w 16 gramatycznych regułach.

Esperanto opiera się na bazie języków indoeuropejskich. Dzięki regularności i łatwej gramatyce, espranto można szybciej opanować niż inne języki .

Zamenhof stworzył neutralny język dla międzynarodowej komunikacji, dla przyjaźni i pokoju. Język ten nie zamierza wypierać języków narodowych, ma być jedynie językiem pomocniczym.

Esperanto od 1887 do dziś naturalnie ewoluowało, lecz z nienaruszalnością fundamentu, o którym pisał Zamenhof w „Fundamento de Esperanto”.

Esperanto posiada bogatą oryginalną literaturę, a także wiele tłumaczeń zanych dzieł literatury światowej.

Główną światową esperancką organizacją jest Światowa Organizacja Esperanta, założona w roku 1908.

Największymi spotkaniami esperantystów są Światowe Kongresy Esperanta organizowane co roku w innym kraju. Pierwszy odbył się we francuskim mieście Boulogne-sur-Mer w roku 1905.

 

Symbole esperanta: flaga i gwiazda. Zieleń oznacza nadzieję, biały pokój i neutralność, pięcioramienna gwiazda pięć kontynentów.  Esperantyści mają własny hymn „La espero” (Nadzieja). Słowa hymnu napisał Ludwik Zamenhof.