Od 16 d0 28 maja 2018 odbywał się w Zabrzu 37. Kongres Polskich Esperantystów. Uczestniczyło w nim około 50 esperantystów z całej Polski i obcokrajowcy z Francji, Niemiec, Norwegii, Włoch, Japoni i Czech.
Kongres był poświęcony polskiemu górnictwu.
Uroczyste otwarcie Kongresu odbyło się pod ziemią w kopalni „Guido”.
Najpierw przewodniczący PZE Aleksander Zdechlik pozdrowił zaproszonych gości i wszystkich esperantystów. Potem przemawiali zaproszeni goście – przedstawiciel rady miasta i dyrektor muzeum oraz obcokrajowcy. Następnie Ewa Caban wygłosiła prelekcję o „Unikalnych pozostałościach przemysłu węglowego w Zabrzu”. Uroczyste otwarcie zakończył Jomo kilkoma piosenkami.
Pozostałe programy odbywały się w Hali Sportowej MOSiR.
Mogliśmy uczestniczyć w kilku prelekcjach:
O Zabrzu mówiła Krystyna Grochocka. Bardzo interesująca była prelekcja Edmonda Plutniaka z Francji “Północna Francja mała Polska”. Życie śląskich górniczych rodzin poznaliśmy dzięki prelekcji Ewy Caban „Nikiszowiec i Giszowiec”. Z okazji 100. rocznicy niepodległości Polski o historii Górnego Śląska mówił Aleksander Zdechlik.
Wieczorem uczestniczyliśmy w programach artystycznych: koncercie czeskiego zespołu „Noproblem” i koncercie francuskiego artysty JOMO.
Podczas Kongresu odbyły się również wycieczki: do Kopalni „Guido” , do „Sztolni Królowa Luiza” i do Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego. Zwiedziliśmy „Miejski Ogród Botaniczny” gdzie odpoczywaliśmy i podziwialiśmy wiele drzew i krzewów oraz piękne ekzotyczne rośliny.
W niedzielę odbyło się Walne Zebranie Polskiego Związku Esperantystów.
Podczas Kongresu panowała miła atmosfera i mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy byli zadowoleni i znowu odwiedzą nasze miasto.
Krystyna Grochocka
W lokalnej gazecie „Głos Zabrza i Rudy Ślaskiej” ukazał się artykuł o Kongresie.
Fotogaleria
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.